LUFREE-logo široké

Upgrade na 20W laser

20W laser - koncový spínač Z
LUFREE-logo

Autor: Lubomír Friml

Odmala se věnuji elektrotechnice. Na střední škole jsem se začal zajímat také o výtvarné umění a na vysoké škole k tomu přibylo ještě amatérské divadlo. Aktuálně se věnuji výrobě rekvizit a kostýmů do divadla i filmů, výrobků ze dřeva, betonu a kůže. Vyrábím také výšivky a silikonové formy na míru.
Publikováno: 24. 02. 2020
Upgrade na 20W laser

Výběr laserového modulu

Přibližně po měsíci používání s 2,5W laserovým modulem z mého původního upgrade 3D tiskárny, jsem se pustil do upgrade na výkonnější laserový modul. Při výběru modulu jsem postupoval podle návodu, který jsem publikoval dříve. Nejprve jsem si určil, že chci použít 20W laser. Nabídka je opět nepřeberná, ovšem důležité pro mě byly recenze jak na samotný produkt, tak i na jednotlivé prodejce. U většiny produktů jsem se dočetl, že 20 W není reálný výstupní optický výkon, ale jedná se o vstupní příkon. Proto jsem i finální tři „favority“ oslovil s dotazem, co právě jimi udávaná hodnota znamená. Pouze jeden prodejce mi odpověděl, že jde o výstupní optický výkon, a proto jsem tento modul objednal. Ale pozor! Při následném měření jsem zjistil, že stejně jako u všech ostatních se jedná o příkon, tedy tato informace byla mylná. Bohužel jsem došel k závěru, že toto bude pravděpodobně maximální výkon, se kterým lze polovodičový laser na AliExpress objednat.

Mechanické konstrukce

20W laserový modul má větší rozměr, než původní 2,5W. Bylo proto třeba mírně upravit mechanické díly. Naštěstí tyto úpravy nebyly příliš zásadní, proto bylo možné vycházet z původních návrhů mechaniky osy Z.

Napájení laserového modulu

Jak jsem uvedl již v článku o konstrukci LUFREE laseru, propojení pohyblivých částí je realizováno pomocí pružných plochých kabelů, které jsem propojil s elektronikou kabely přes univerzální DPS s konektory. Tyto ploché kabely ovšem nejsou schopné napájet laserový modul s téměř desetinásobným příkonem. Zvolil jsem proto přidání dalšího plochého kabelu, který je ovšem určen výhradně pro napájení laserového modulu a to tak, že šest vodičů je paralelně spojeno jako +12 V a zbylých šest vodičů GND. I přesto dochází na kabelu k menšímu úbytku napětí a přestože to na výstupní výkon laseru nemá znatelný vliv, do budoucna plánuji vedení ještě posílit.

Kabely jsem také opatřil plastovým ochranným opletem, díky čemuž lépe drží tvar.

Koncové spínače

Ačkoliv jsem zpočátku nepočítal s koncovými spínači, při úpravě mechaniky osy Z jsem se ji rozhodl spínačem osadit, především pro větší komfort při automatickém nastavení fokusu. Bohužel jsem v rychlosti nenašel ve firmware způsob, jak „homeovat“ pouze jednu osu, proto jsem koncové spínače přidal i na osy X a Y.

Další příspěvky k přečtení

Vzduchový filtr

Vzduchový filtr

Při gravírování nebo řezání laserem dochází logicky k uvolňování dýmu a výparů. Pokud jde o čisté dřevo, může to být pro někoho i docela příjemná vůně, nicméně například kůže, ač přírodní materiál, až tak pěkně nevoní. Nemluvě o umělých materiálech či syntetických...

GRBL firmware pro LUFREE laser

GRBL firmware pro LUFREE laser

Stejně jako u GRBL převodníku pro CNC frézu jsem do řídicí desky LUFREE laseru nahrál poslední verzi GRBL firmware, kterou lze stáhnout z GitHub. Jelikož mi oficiální postup pro nahrání nefungoval, uvedu zde kompletní...

LUFREE laser

LUFREE laser

Před nějakou dobou se mi naskytla možnost získat "odpadní" hliníkové profily 30*30 mm. Když jsem přemýšlel, co by se z nich dalo sestrojit, docela rychle mě napadlo vyrobit samostatný CNC laser, který by nahradil můj původní, který byl součástí upgrade mé první...