Letos jsem si řekl, že navštívím co nejvíce Maker Faire v okolí. A když už jsem byl ve Vídni, nemohl jsem vynechat ani ten bratislavský. Ačkoliv jsem se i tentokrát hodně těšil, nemohu pominout první špatný dojem…
Parkování
Do Bratislavy jsem se autem vydal poprvé v životě. Samozřejmě mě napadlo, že by parkování v centru hlavního města Slovenska mohl být problém, a proto jsem se podíval na stránky Maker Fire Bratislava. I když jsem se opravdu snažil, žádné informace o parkování jsem nenašel, tudíž jsem se vydal cestou googlení. Našel jsem stránku visitbratislava.com, kde bylo popsáno parkování v zónách na ulicích a uzavřených parkovištích. S tímto jsem se tak nějak smířil, protože přeci kdyby parkování byl problém, určitě by o tom něco organizátoři psali. Ale oni nepsali. A problém to byl. Nebudu se tu rozepisovat o tom, kolik předpisů jsem pravděpodobně porušil, kolik vlasů mi zešedivělo, kolik vypadalo a kolik jsem si jich sám vytrhal. Tedy jen možná do budoucna by bylo vhodné myslet i na „přespolní“ nebo „přeshraniční“, chcete-li, a nějakou tu informaci o parkování na web uvést. I kdyby to mělo být: „Zaparkujte pred Bory Mall a príďte pešo.“
Druhá šance
Někdy je lepší na první dojem zapomenout, a proto jsem se rozhodl, že se neotočím (po šesté) okolo Staré tržnice a nepojedu domů. No přiznávám, hlavní důvod byl, že jsem měl zaplacenou vstupenku a registraci na workshop, na který jsem se moc těšil a o kterém budu psát později…
Po úspěšném zaparkování jsem se vydal s navigací k místu konání. První příjemné překvapení bylo, že jsem nakonec parkoval asi 200 m daleko. Druhé a mnohem větší bylo místo konání akce.
Stará tržnica
Pro konání prvního slovenského Maker Faire (stejně jako v Brně v „Mini“ verzi) organizátoři zvolili Starou tržnicu. A musím přiznat, že rozhodně nešlápli vedle.
„Stará tržnica je historická budova z roku 1910. Za svoju vyše storočnú históriu slúžila mnohým účelom; ako trhový priestor, aj ako sklady a štúdiá pre STV. Od roku 2013 sa o budovu, ktorá je majetkom mesta stará občianske združenie Aliancia Stará Tržnica. Dovtedy niekoľko rokov nevyužívanú tržnicu revitalizuje ako trhové miesto a kultúrny stánok.“
(Zdroj.: staratrznica.sk)
Samozřejmě do budoucna je možné, že se prostory stanou nedostatečnými, ale myslím, že ještě minimálně jeden až dva ročníky se sem vejdou. Přeci jen na ochozu haly bylo ještě docela dost místa.
Makeři
Co si budeme povídat, společná historie se nezapře a stejně jako Česko i Slovensko zažilo doby, kdy bylo nutné mít zlaté „československé socialistické“ ručičky a čeho bylo nedostatek, museli si lidé vyrobit sami. Zatímco v té době to byla nutnost, v dnešní době se k tomu vracíme jako ke koníčku.
Kromě klasických „řemesel“ jako výrobků ze dřeva a kůže zde nemohly chybět moderní technologie a trendy. Tudíž na každém druhém stánku byly k vidění 3D tiskárny nebo výrobky z ní, nechyběl tu a tam nějaký robot, cosplay nebo výrobky z (na první pohled) odpadu.
Celý prostor Staré tržnice byl rozdělen do „ostrovů“. Byly jimi v přízemí: „Ostrov elektrotechniky a robotiky“, „Ostrov umenia a dizajnu“, „Ostrov 3D tlače“, „Ostrov vzdelávania“, „Ostrov zábavy“, na ochozu v poschodí potom „Ostrov ekológie a prírody“ a kromě stanoviště pro workshopy a zázemí pro vystavovatele také Chill out a dětský koutek.
Pochopitelně nemohl chybět stánek generálního partnera Prusa Research. Stejně jako jsem psal v příspěvku o Mini Maker Faire Brno, byl zde pouze v „mini“ verzi, ovšem oproti Brnu jsem zde zahlédl i samotného Josefa Průšu (možná byl i v Brně, ale tam jsem ho neviděl).
Workshop
Jak jsem psal v úvodu a avizoval i na instagramu, na konci mé návštěvy jsem se zúčastnil workshopu „Paralelná Polis a Tom Pástor: Digitálne zrkadlo“. Popravdě měl jsem docela štěstí, protože pár hodin po mé registraci byl již workshop plně obsazen, jelikož kapacita byla pouze 8 makerů.
Jak už samotný název napovídá, jednalo se o výrobu malého digitálního (chytrého) zrcadla s displejem, které vám dokáže zobrazit různé informace dle vašeho naprogramování. Základem je 3,5″ TFT LCD displej a Raspberry Pi Zero. Jelikož jsme ale dostali operační systém i s veškerým nastavením „ready to go“ na paměťové kartě (mimo jiné, proto, že na programování nebyl čas, ani prostředky – PC pro všechny), rozhodl jsem se hned po návratu domů celý systém upravit. V základní „demo“ verzi totiž zrcadlo zobrazovalo datum, čas, počasí (pravděpodobně to v Bratislavě) a kurz Bitcoinu. Tom nám na sebe dal e-mail a nabídl jakoukoliv asistenci při úpravách funkce, ale to bych nebyl já, abych na to nezkusil přijít sám. Protože bych ale rád rozepsal i veškeré své „nové“ nastavení, rozhodl jsem se o zrcadlu napsat extra příspěvek, kde bude vše rozepsané dopodrobna i pro absolutní „Raspberry-Linux-Raspbian-Magic-Mirror“ laiky. Prosím tedy ještě o pár dní strpení.
A jsme zase v závěru. Ačkoliv první ročníky různých akcí mohou být těžké, Maker Faire má díky své historii a pevné základně jistou výhodu. A proto všechny Maker Faire, které jsem letos navštívil, a to i ty první ročníky, neskončily zklamáním a vždy si z nich odnesu nadšení a inspiraci pro to dělat něco nového. Díky.