LUFREE-logo široké

LUFREE 3D printer

LUFREE 3D printer
LUFREE-logo

Autor: Lubomír Friml

Odmala se věnuji elektrotechnice. Na střední škole jsem se začal zajímat také o výtvarné umění a na vysoké škole k tomu přibylo ještě amatérské divadlo. Aktuálně se věnuji výrobě rekvizit a kostýmů do divadla i filmů, výrobků ze dřeva, betonu a kůže. Vyrábím také výšivky a silikonové formy na míru.
Publikováno: 20. 03. 2019
LUFREE 3D printer

Po výrobě přilby pro film The Blaster II, která z důvodu omezené tiskové plochy mé tiskárny musela být rozdělena na 3 části, jsem se rozhodl, že potřebuji tiskárnu s větší tiskovou plochou. Na trhu je několik možností, ale u každé se našlo několik negativ, které mě přivedly k myšlence sestrojit si tiskárnu kompletně dle vlastního návrhu.

LUFREE-logo Creativity


Každý nový projekt začíná nápadem, který se dál rozvíjí.

Základní inspirací je tiskárna Folger Tech FT-5, jejíž konstrukci jsem si upravil dle svých představ. Stejně tak je upravena i veškerá elektronika a přidány další funkce, které mi u originální tiskárny chybí.

LUFREE-logo Design


Před realizací nápadu je nezbytný design výsledného produktu.

Před samotnou výrobou tiskárny bylo nutné podrobně naplánovat mechanické uspořádání.

Základem je konstrukce složená z hliníkových profilů 20*20 mm, v některých částech byly použity profily 20*40 mm. Profily jsou spojeny pomocí úhelníků.

Pro pohyb v osách X a Y byly použity lineární ložiska MGH12 a řemen GT2, pro osu Z ocelová tyč o průměru 8 mm s lineárními ložisky a závitová tyč T8 se stoupáním 2 mm.

LUFREE-logo Technology

Pro realizaci projektu je třeba naplánovat technologie výroby nového produktu.

Všechny základní konstrukční prvky jako hliníkové profily, ložiska a spojovací materiál byly zakoupeny od různých dodavatelů z ČR, Německa a Číny. Další mechanické prvky byly realizovány pomocí 3D tisku na mé první FDM tiskárně.

LUFREE-logo Construction

Finální fází projektu je jeho fyzická realizace.

Mechanické díly

Mechanické díly byly zakoupeny již v požadovaných rozměrech, tudíž nebylo třeba žádných dodatečných úprav a „stačilo pouze“ vše složit dohromady.

Pro tisknuté díly bylo použito černé PET-G, výška vrstvy tisku nastavena na 0,2 mm při průměru trysky 0,4 mm.

Elektronika

Pro řídicí elektroniku jsem zvolil čínského výrobce Makerbase.

Drivery motorů jsem zvolil TMC2130 pro tišší chod při tisku. Motory jsou použity standardní Nema42 (17HS4401).

Napájení elektroniky jsem navrhl dvojité – 12 V pro řídicí elektroniku, motory, vyhřívání trysky atd. Pro vyhřívanou podložku je použit zdroj 24 V z důvodu rychlejšího výhřevu. Spínání vyhřívání je realizováno MOS-FET modulem.

Silová část obsahuje také modul pro detekci výpadku napájecího napětí, který je připojen na ovládací panel, díky čemuž je možné v případě výpadku napájení po opětovném spuštění pokračovat v tisku. Na ovládací panel je připojen také modul detekce filamentu, díky čemuž tiskárna pozastaví tisk v případě, že filament dojde.

Další příspěvky k přečtení

Nová MSLA tiskárna

Nová MSLA tiskárna

Elegoo Saturn 3 Ultra Při jednom nepodařením tisku si mi u Anycubic Photon Mono X protrhla FEP folie a pryskyřice zatvrdla přímo na displeji, ze kterého nešla odstranit bez poškození vrchní polarizační folie. Ačkoliv jsem tiskárnu nakonec opravil, potřeboval jsem...

Novinky ve vybavení 2023

Novinky ve vybavení 2023

Bambu Lab X1-Carbon Po delší době jsem se rozhodl rozšířit vybavení dílny o dva profesionální stroje. Prvním z nich je 3D tiskárna Bambu Lab X1-Carbon, která se vyznačuje velkou rychlostí a přesností tisku. Tiskárnu jsem si...

MSLA tisk

MSLA tisk

MSLA tiskárny (Mask Stereolitography) jsou ideální pro malé výtisky, u kterých je kladen velký důraz na detail. Tiskárna Anycubic Photon, kterou mám ve svém vybavení, disponuje tiskovou kapacitou 115*65*155 mm a rozlišením 47 μm (XY) a 25...