Je to přesně rok, co jsem napsal příspěvek „Chytrá domácnost„, který započal dokumentaci mé chytré domácnosti. V tu dobu jsem si také z dovolené za oceánem dovezl Google Home Hub a nyní jsem se konečně dostal k jeho stručnému popisu. Google Home Hub není jen chytrý reproduktor, jako třeba Google Home Mini, ale také ne pouze obyčejný fotorámeček. Skloubí nejen tyto dvě funkce dohromady, ale i mnohé další.
Parametry
Vlastnosti, které má Google Home Hub společné s Google Home Mini, zde nebudu popisovat nijak podrobně. Podívejme se na ně v bodech, případně doporučuji přečíst si celý článek o Google Home Mini.
- Připojení pomocí WiFi (podporuje 2.4GHz i 5GHz)
- Reproduktor (hlasitost je možné nastavit pomocí aplikace, hlasového příkazu nebo tlačítky přímo na zařízení)
- Mikrofon (je možné pomocí HW vypínače vypnout)
Mikrofony jsou zde dva a nachází se na přední straně, zde je také světelný senzor, díky kterému přizpůsobuje zařízení různé parametry (nejen jas) aktuálnímu osvětlení v místnosti.
Zajímavostí je „ultrazvukový senzor přiblížení“, které zde ovšem podle všeho není přítomný přímo hardwarově, ale využívá integrovaných reproduktorů k emisi ultrazvukových pulzů a mikrofonu k jejich detekci. Dokáže tak detekovat překážky něco přes metr před obrazovkou.
Opět musím zmínit nutnost redukce pro napájecí adaptér v závislosti na distribuci, ze které vaše zařízení je (US/UK). Také napájecí konektor není mikro USB nebo USB-C, takže k napájení není možné použít jakoukoliv „nabíječku“.
Přidání zařízení do chytré domácnosti
Stejně jako u všech ostatních zařízení chytré domácnosti od Google se nastavení provádí v aplikaci Google Home. Po připojení napájení k zařízení stačí v aplikaci na úvodní obrazovce stisknout znaménko „+“, vybrat možnost „Set up device“, následně jste dotázáni, zda se jedná zařízení přímo od Google nebo o produkt třetí strany, vyberete první možnost, dále domácnost, pro kterou zařízení přidáváte, a následně již začne vyhledávání nových zařízení v okolí.
Hlasový asistent
Hlasový asistent asi netřeba představovat. Opět v případě zájmu doporučuji přečíst příspěvek o Google Home Mini. Co ovšem přináší Google Home Hub navíc? Už na první pohled je to 7″ dotykový LCD. Hlasový asistent vám nejen na vaše otázky odpovídá, ale umí také zobrazit další informace. Pokud se například ptáte na vaši cestu do práce, ukáže vám ji i na mapě. K různým dotazům také přidává obrázky, texty z Wikipedie, dokáže přehrát videa na YouTube a mnoho dalšího. Například vám ukáže a přečte recept na pizzu krok po kroku…
Ovládání chytré domácnosti
Stejně jako Google Home Mini, i Google Home Hub umí ovládat celou chytrou domácnost. Navíc díky dotykovému LCD není nutné používat hlasové povely (i když ta možnost zde samozřejmě je), ale je možné přímo na obrazovce nalézt veškerá zařízení a média, která lze dotykem ovládat.
Multimédia a hry
Kromě pouštění hudby, například ze Spotify, je možné přímo na Google Home Hub i pouštět videa z YouTube. Pokud máte ve vaší domácnosti Google Chromecast, je možné pomocí hlasového ovládání pouštět média i přímo do televize. O tom se ale dočtete v samostatném příspěvku. Google Home Hub také umožňuje promítání videa z vašich chytrých kamer nebo zrcadlení obrazovky vašeho chytrého telefonu.
Další kapitolou jsou hry, které se dají pomocí Google Home Hub hrát. Patří mezi ně různé kvízy, například Song Quiz nebo Movie Quiz, kde pomocí ukázky hudby nebo dialogů z filmu hádáte o jaký titul se jedná. Hry můžete hrát v rámci domácnosti nebo jako samostatná osoba, kdy vám Google najde protivníka mezi dalšími uživateli.
Fotorámeček
Nakonec nesmím zapomenout na funkci, která se přímo nabízí. Ano, jedná se o fotorámeček. Pokud se zrovna nedíváte na videa, nečtete recept na pizzu, neprohlížíte si události ve svém kalendáři, cestu do práce nebo nehrajete hry, Google Home Hub vám dokáže zobrazit buď náhodné obrázky ze své photobanky nebo vámi vybraná alba z vašich Google Photos.