Jinak též Přiznání k dani z příjmů fyzických osob může být pro někoho noční můra. Pokud ovšem chceme podnikat, nelze se mu vyhnout. Jsou ale způsoby, jak si jeho podání ulehčit. Níže uvedené návody vychází z mé zkušenosti a nemusí pasovat úplně na každého. Také pochopitelně nemohu přebrat odpovědnost za jejich 100% správnost.
Zaměstnavatel
Jak jsem psal v příspěvku o založení živnostenského oprávnění, mým cílem je mít při standardním zaměstnání oficiální a legální živnost neboli provozovat samostatně výdělečnou činnost vedlejší při hlavním pracovním poměru.
Nejjednodušší způsob, jak podat daňové přiznání, je domluvit se se zaměstnavatelem, zda by účetní mohl/a zapracovat vaše vedlejší příjmy do přiznání, které standardně zaměstnavatel podává za vás. V mém případě to bylo možné, jen mě účetní poslala na finanční úřad (FÚ) samotného, protože není mým daňovým poradcem, kterého bych zaplatil. Z toho plyne druhá možnost.
Daňový poradce
Tato varianta umožňuje podepsat plnou moc, dodat podklady a dál se i nic nestarat. Ovšem v tom případě už budete muset poradci něco zaplatit. Alternativou je znát někoho, do za vás přiznání vyplní a na FÚ si jej už zanesete sami.
Vyplnění přiznání k dani z příjmu fyzických osob
Poslední možností je postarat se o vše samostatně. Tiskopis je možné vyzvednout si na kterémkoliv FÚ nebo stáhnout ze stránek finanční správy, vytisknout a vyplnit. Doporučuji ovšem stáhnout si interaktivní pdf tiskopis, do kterého doplníte základní údaje a spousta dalších se vyplní automaticky.
Potřebné dokumenty pro vyplnění přiznání
Veškeré informace o vašich příjmech a realizovaných zálohách na daň od vašeho zaměstnavatele najdete v „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů a daňovém zvýhodnění“, které vám zaměstnavatel dodá. Toto potvrzení se také přidává jako příloha k přiznání.
Úvodní informace
Finančnímu úřadu pro / Specializovanému finančnímu úřadu: Vyberte kraj, ve kterém se finanční úřad nachází.
Územnímu pracovišti v, ve, pro: Interaktivní pdf vám nabídne možnosti pracovišť.
01: Najdete v Rozhodnutí o registraci, které vám z FÚ přišlo, mělo by se jednat o vaše rodné číslo bez lomítka.
02: Vyplňte rodné číslo.
03: Zaškrtněte, že se jedná o řádné.
05 : Zaškrtněte NE.
05a: Zaškrtněte NE.
Doplňte zdaňovací období – převážně se bude jednat o celý loňský rok.
1. ODDÍL – Údaje o poplatníkovi
Zde doplňte své osobní údaje.
30: Zaškrtněte NE.
2. ODDÍL – Dílčí základ daně, základ daně, ztráta
Doplňovaná data čerpám z „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů a daňovém zvýhodnění“ (dále jen potvrzení) od zaměstnavatele dle tiskopisu „25 5460 MFin 5460 – vzor č. 28“, kterému budou odpovídat níže uvedená čísla doplňovaných kolonek.
1. Výpočet dílčího základu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (§ 6 zákona)
31: Z kolonky 1. potvrzení (uvádím příklad částek).
32: Z kolonky 6. potvrzení.
34: Doplní se automaticky, odpovídá kolonce 8. potvrzení.
2. Dílčí základy daně z příjmů fyzických osob podle § 6, § 7, § 8, § 9 a § 10 zákona, základ daně a ztráta
36, 36a: Doplní se automaticky.
37: Zde doplňte základ daně z vaší podnikatelské činnosti. V případě uplatnění tzv. výdajového paušálu se ve většině případů u živnosti volné jedná o 40 % všech vašich příjmů vzniklých na základě živnostenského oprávnění (60 % se bere jako výdaje). Vyplnění přílohy 1 si ukážeme později.
41, 41a, 42, 43, 45: Doplní se automaticky.
3. ODDÍL – Nezdanitelné části základu daně, odčitatelné položky a daň celkem
55, 56, 57: Doplní se automaticky.
4. ODDÍL – Daň celkem, ztráta
58, 60, 61: Doplní se automaticky.
5. ODDÍL – Uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění
64, 70, 71, 74: Doplní se automaticky.
84: Z kolonky 9. potvrzení.
91: Zde se nám automaticky dopočítá nedoplatek na dani, který je třeba uhradit.
PŘÍLOHY DAP:
Zde vypíšeme počet listů jednotlivých příloh – většinou se jedná o jeden list:
Příloha č. 1 – „Výpočet dílčího základu daně ze samostatné činnosti (§ 7 zákona)“
„Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a o sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění“ za příslušné zdaňovací období od všech zaměstnavatelů (např. podle § 38j odst. 3 zákona)
Počet listů příloh celkem se vyplní automaticky.
Nakonec vyberte datum a po vytištění přidejte vlastnoruční podpis. Než se ale vrhnete na tisk, vyplníme si ještě Příloha č. 1 – „Výpočet dílčího základu daně ze samostatné činnosti (§ 7 zákona)“. Vraťte se v interaktivním pdf na 2 stranu a klikněte na „Příloha 1“.
Příloha č. 1
Vyplňte rodné číslo.
Zaškrtněte „Uplatňuji výdaje procentem z příjmů“.
101: Doplňte celkové příjmy OSVČ (suma za vámi vystavené faktury).
102: Doplňte výdaje OSVČ (v případě uplatnění tzv. výdajového paušálu se ve většině případů u živnosti volné jedná o 60 % všech vašich příjmů vzniklých na základě živnostenského oprávnění (40 % se bere jako zisk, který jsme uvedli v poli 37).
104, 113, 114: Doplní se automaticky.
2. Doplňující údaje (§ 7 zákona)
B. Druh činnosti
Název hlavní (převažující) činnosti
Zde uveďte činnost, kterou se převážně zabýváte, například: VÝROBA OSTATNÍCH ELEKTRICKÝCH ZAŘÍZENÍ.
Sazba výdajů % z příjmů: 60 (výdajový paušál jsme si vysvětlili výše).
Příjmy: 100 000 (suma za vámi vystavené faktury).
Výdaje: Doplní se automaticky.
CZ – NACE: Doplní se automaticky.
Samozřejmě můžete vyplnit i Název dalších činností, bude-li třeba.
Celkem: Doplní se automaticky.
C. Údaje o samostatné činnosti
Na druhou stranu stačí doplnit datum zahájení činnosti.
K Přiznání k dani z příjmů fyzických osob nezapomeňte přiložit „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a o sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění“ od svého zaměstnavatele a můžete vyrazit na finanční úřad. Podat daňové přiznání je nově možné také online, ovšem k tomu je potřeba zaregistrovat si přístup do daňové informační schránky. K tomu ovšem potřebujete E-identitu, datovou schránku nebo Přístupové údaje přidělené Finanční správou ČR. Já jsem pro letošek přiznání podával ještě v papírové formě, ovšem návštěvu FÚ jsem využil k tomu, abych si tam nechal ověřit svou identitu pro přístup přes Přístupové údaje přidělené Finanční správou ČR. Protože ale zatím nemám s tímto systémem žádné zkušenosti, napíšu o něm možná někdy později.
Další důležité povinnosti OSVČ
Jako OSVČ jste povinni po odevzdání Přiznání k dani z příjmů fyzických osob na FÚ také odevzdat na Českou správu sociálního zabezpečení„Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2020“ a na vaši zdravotní pojišťovnu „Přehled OSVČ za rok 2020“.