Ve vybavení mechanické dílny nesmí chybět CNC fréza (odkaz směřuje přímo na stránku produktu). Při výběru jsem volil kompromis mezi cenou a výkonem. Zvolená CNC fréza disponuje pracovní plochou 525*320 mm, z čehož obráběcí plocha je 380*250 mm a 50 mm ve vertikální ose.
Jedním z parametrů při výběru byla obráběná plocha. Ačkoliv na stránkách produktu je uvedena plocha 390*285 mm, reálně je plocha trochu menší. Tato uváděná hodnota určuje maximální posuv v osách X a Y, ovšem není možné frézovat v celé délce posuvu osy.
Další vlastností mechaniky je posuv, o který se starají kuličkové šrouby. Z důvodu většího mechanického namáhání při obrábění jsem nechtěl klasickou trapézovou závitovou tyč (nejčastěji používané u osy Z 3D tiskárny).
Třetí z hlavních parametrů při výběru frézy bylo komunikační rozhraní. Vzhledem k tomu, že většina strojů pracuje přes paralelní port a ty, u kterých se uvádí jako komunikační rozhraní USB, obsahují externí převodník (a díky tomu jsou cca o 50-100 USD dražší), rozhodl jsem se zakoupit CNC frézu s paralelním portem a komunikaci vyřešit vlastním převodníkem.
U zvolené frézy jsem neprováděl žádné zásadní úpravy. Vhledem k tomu, že výchozí bod pro obrábění je vždy závislý na tvaru a umístění obráběného materiálu, neinstaloval jsem prozatím koncové spínače. Jediné dvě úpravy byly umístění desky z dřevotřísky na pracovní plochu a výměna konzolí pro krokové motory.
Deska dřevotřísky obsahuje síť otvorů s roztečí 50 mm, ve kterých se ze spodní strany nachází narážecí matky M5. Do otvorů je možné buď přímo pomocí šroubů připevnit obráběný materiál nebo použít klipsy, jak je vidět na fotografii.
Původní konzole pro krokové motory byly z plastu, proto jsme se rozhodl o výměnu za hliníkové. Pravděpodobně to není nutnost, ale minimálně nyní stroj působí lepším dojmem a je robustnější.