Dalším produktem chytré domácnosti, který vám nesmí chybět (pokud máte topení), je chytrý termostat. Mnou použitý produkt je ve formě spínacího modulu, je tedy potřeba připojit na svorkovnici síťové napětí a výstupem je opět 230 V AC. Nejedná se tedy o žádnou chytrou hlavici ale modul, ke kterému je třeba připojit samostatnou elektronickou hlavici.
Typy sentorů
Termostat je nabízen se třemi různými senzory. Buď DS18B20, který je sice vodotěsný, ale měří pouze teplotu, nebo AM2301 či Si7021, které nejsou vodotěsné, zato nabízí i měření vlhkosti. Vzhledem k použití v domácnosti jsem zvolil Si7021. Připojení senzoru je pomocí konektoru jack.
Zapojení termostatu
Svorkovnice pro připojení ochranného a nulového vodiče jsou přímo propojené, spíná se pouze fáze. Vzhledem k tomu, že pouzdro termostatu je celé plastové, a v případě použití výše uvedené elektronické hlavice, která je připojena také dvouvodičově, není nutné přivádět ochranný vodič. Na fotografiích níže nabízím i pohled na samotné PCB termostatu a senzoru. Je vidět, že i přes nákup na AliExpress je provedení velice kvalitní.
Elektronická hlavice
Zvolená elektronická hlavice se podle všeho používá primárně v rozvodech tepla například pro podlahové vytápění, nicméně pro mou aplikaci je ideální a také levná. Nabízena je ve dvou variantách – NO nebo NC, tedy „normally open“ či „normally close“. „Normally“ pochopitelně znamená ve vypnutém stavu, tedy bez připojeného napájení. Vzhledem k předpokladu, že většinu roku máme topení vypnuté, vhodnější je typ NC. To je bohužel ta zelená (nezbývá, než interiér bytu ladit do zelena). Závit pro montáž na ventil je na standardní M30x1.5mm. Podrobné informace jsou k nalezení přímo na stránce produktu.
Mobilní aplikace
Prvním krokem při zprovoznění termostatu je stáhnutí a nainstalování mobilní aplikace. Konkrétně se jedná o aplikaci eWeLink, kterou už možná v telefonu budete mít od instalace chytrého stmívače. V aplikaci je opět nutné zaregistrovat si účet (pokud ho už nemáte), a pak je již možné využívat všech jejich funkcí. Aplikace je velice intuitivní a jednoduchá na ovládání.
Párování se zařízením
Před párováním zapněte napájení termostatu. Indikátor Wi-Fi by měl pravidelně blikat, čímž signalizuje párovací mód. Následně v aplikaci zvolte „+“ pro přidání zařízení, vyberete způsob párování „Quick Pairing“ a zadejte přihlašovací údaje k vaší Wi-Fi síti. Poté by mělo proběhnout automatické párování. Pokud se vám nepodaří tímto způsobem spárovat, můžete zkusit volbu „Compatible Pairing Mode (AP)“, která se nachází zcela dole. Po úspěšném připojení stmívače už jen vyplníte údaje jako název zařízení a umístění v bytě a máte hotovo.
Ovládání a funkce
Kromě jednoduchého manuálního zapnutí a vypnutí topení, jsou k dispozici další funkce jako naplánování zapnutí/vypnutí, časovač, rutinní zapínání/vypínání nebo automatický mód. První funkci využívám k nastavení automatického vypnutí topení ve všední dny v 7:30 (doba kdy už jsem v práci) a opětovné zapnutí ve 14:30 (hodinu a půl před příjezdem z práce). V případě, že odjíždím na delší dobu mimo byt, zapínám automatický mód, kde si nastavím minimální teplotu, kdy se mi topení zapne (cca 10°C) a například o dva stupně vyšší, kdy se opět vypne. Funkci časovače jsem ještě nevyužil.
Google Home
V tomto případě Google Home neumí až tak moc funkcí, jako samotná aplikace k produktu. Je zde pouze možnost zapnout nebo vypnout výstup termostatu. Google bohužel neumí ze zařízení (doufejme, že prozatím) vyčítat teplotu a vlhkost, ani nastavovat rutiny. Stejně jako v případě chytrého stmívače je potřeba nalinkovat účet do Google Home. Postup je stejný jako u chytrého stmívače nebo chytré RGB žárovky.