Dalším produktem chytré domácnosti, který si prohlédneme, je chytrý stmívač. Po koupi a otestování prvního stmívače do obývacího pokoje jsem hned objednal druhý do ložnice. Velkou výhodou je, že mají standardní rozměry klasického vypínače, a tudíž se vejdou do elektroinstalační krabičky. Také je rozhodně přínosem, že samotný stmívač obsahuje tlačítka pro kompletní ovládání, takže uživatel není plně odkázán na stabilní připojení k Wi-Fi a internetu.
Přední část je skleněná a nachází se na ní prosvícená tlačítka pro zapnutí a vypnutí a přidání nebo ubrání jasu. V rohu najdeme indikátor Wi-Fi. Tlačítka standardně svítí modře, při dotyku potom červeně. Červeně se také rozsvítí prostření tlačítko při zapnutí světla.
Zapojení stmívače
Zapojení stmívače není tak jednoduché jako zapojení obyčejného vypínače. Jelikož se jedná o složitější zařízení, vyžaduje napájení. Je tedy nutné mít ke stmívači kromě fáze přivedený i nulový vodič (nulák). Samotné zapojení je pak už jednoduché. Na zadní části se nachází svorkovnice pro připojení vstupu fáze a nuláku a výstup fáze ke svítidlu.
Jak je vidět na fotografii níže, stmívat nelze úsporné a LED žárovky. To druhé není až tak úplně pravda, existují totiž LED žárovky, které stmívat lze. Musí ale být pro stmívání určené. Při nákupu žárovek z AliExpress jsem se setkal i s tím, že stmívat nešly, proto je nutné vybírat dobře a dát na recenze k produktům. Také jsem se setkal s tím, že LED žárovky mají příliš malý příkon, aby stmívací LED fungovaly správě. V případě příkonu nižším než cca 30 W docházelo k tomu, že žárovky při stmívání blikaly. Situaci lze řešit například použitím jedné LED žárovky a jedné halogenové.
Mobilní aplikace
Prvním krokem při zprovoznění stmívače je stáhnutí a nainstalování mobilní aplikace. Konkrétně se jedná o aplikaci eWeLink, která se vám bude hodit také například pro chytré relé či termostaty, o kterých si napíšeme později. V aplikaci je opět nutné zaregistrovat si účet a pak je již možné využívat všech jejich funkcí. Aplikace je velice intuitivní a jednoduchá na ovládání.
Párování se zařízením
Před párováním zapněte napájení stmívače (předpokládám, že při montáži jste měli shozený jistič). Indikátor Wi-Fi by měl pravidelně blikat, čímž signalizuje párovací mód. Následně v aplikaci zvolte „+“ pro přidání zařízení, vyberete způsob párování „Quick Pairing“ a zadejte přihlašovací údaje k vaší Wi-Fi síti. Poté by mělo proběhnout automatické párování. Pokud se vám nepodaří tímto způsobem spárovat, můžete zkusit volbu „Compatible Pairing Mode (AP)“, která se nachází zcela dole. Po úspěšném připojení stmívače už jen vyplníte údaje jako název zařízení a umístění v bytě a máte hotovo.
Ovládání a funkce
Kromě standardního ovládání stmívače, které je stejné jako to dotykové, jsou k dispozici další funkce jako naplánování zapnutí či vypnutí nebo časovač. První funkci využívám k nastavení automatického zhasnutí světel v pracovní dny vždy 15 minut po tom, co odcházím z bytu – to pro případ, že bych zapomněl zhasnout. Funkci časovače jsem u lustru prozatím nepoužil.
Google Home
Pokud nechcete stmívač používat pouze přes mobilní aplikaci, můžete si účet nalinkovat do vaší chytré domácnosti v aplikaci Google Home. Stačí vybrat „Add“, „Set up device“ a vybrat možnost „Works with Google“. Následně vyhledáte službu, kterou chcete nalinkovat, zadáte přístupové údaje k danému účtu a všechna zařízení z aplikace od třetí strany se vám objeví i ve vaší domácnosti. Tento postup byl popsán i v článku o chytré RGB žárovce.