Vzhledem k dění okolo nás jsem se rozhodl využít vybavení své dílny a pustit se do výroby bavlněných roušek pro sebe, svou rodinu a přátele. Myslím, že není nutné se o aktuální situaci nijak rozepisovat, stejně tak tento článek neslouží k diskusi o účinnosti ochrany zdraví bavlněnými rouškami.
Hned na začátku doporučení nošení roušek se na sociálních sítích objevilo mnoho střihů a návodů na jejich výrobu. Zkusil jsem jak ty „skládané“, tak i „složitější“ střih, který jsem nakonec zvolil jako finální pro moji výrobu.
Šablonu pro střih a originální návod se nachází na této stránce. Přímý odkaz na stažení .pdf je zde.
Šablona střihu roušky
Po vytisknutí šablony si ověřte, zda je v pořádku její měřítko. K tomu slouží 2″ (51mm) čára pod vzorem. V mém případě se trochu lišilo, proto jsem šablonu vystřihl s cca 2mm okrajem. Šablonu je možné obkreslit, nebo přímo přišpendlit na látku, ze které bude rouška vyráběna. Je potřeba počítat ještě s okrajem na švy. Já jsem volil cca 5 mm na každé straně. Na výrobu jedné roušky jsou potřeba 4 ks tohoto vzoru. V originálním návrhu jsou pro vnitřní a vnější stranu použité různé materiály.
Po výrobě cca 22 ks roušek mě napadlo pro řezání látky využít LUFREE laser, což se nakonec ukázalo jako velice funkční a efektivní řešení. Navíc šetří spoustu času a je přesnější než vystřihování.
Šňůrky na uvázání roušky
Vzhledem k tomu, že jsem v zásobách neměl vhodnou gumu a v době začátku výroby ještě musely být galanterie zavřené, rozhodl jsem se všechny roušky šít se šňůrkami na uvázání.
Šňůrky na uvázání jsou tvořeny proužky látky. Pro jednodušší práci jsem vystřihl z kartonu pruh o šířce 35 mm (doporučený rozměr pro klasickou „skládanou“ roušku), podle kterého jsem si pak střih na látku překreslil. Délka by měla být cca 1 metr.
Před šitím šňůrek je vhodné si pro ulehčení práce u šicího stroje tyto pruhy nažehlit tak, že strany přehneme směrem ke středu, kde by měla zůstat nepatrná mezera.
Šití bavlněné roušky
Dva kusy látky vystřižené podle šablony přiložíme k sobě a sešijeme zaoblenou část, která tvoří vertikální šev uprostřed roušky. To stejné provedeme i s dalšími dvěma kusy. Vzhledem k tomu, že jsem „ze staré školy“ (což rozhodně není urážka mé babičky, u které jsem šití jako dítě okoukal, ba naopak), každý okraj látky po sešití ještě projíždím entlovacím stehem (obroubení látky), aby se zamezilo jejímu třepení. Také jako asi jeden z mála v dnešní době dělám na konci švů na nitích ručně poctivé uzly.
Takto sešité kusy látky rozevřeme a přiložíme lícovou stranou k sobě. Máme tedy švy obou dílů vně roušky. Takto složené díly poté můžeme sešít k sobě. Já volil prvně horní okraj roušky a následně spodní. Pochopitelně jsem okraje opět obroubil. Po tomto sešití všech 4 kusů látky jsem zauzloval a ustřihl nitě na horní straně roušky.
Následně je možné otočit roušku naruby, tedy všemi švy dovnitř. Poté ještě prošijeme horní a dolní okraj, aby rouška dobře držela tvar. Také je možné boční strany projet entlovacím stehem. Nakonec jsem všechny nitě zauzloval a zastřihl.
Přišití šňůrek roušky
Posledním krokem je přišití šňůrek na uvázání roušky. Pro umístění na střed jsem jak nažehlené pruhy látky, tak samotnou ušitou roušku přeložil, v půlce přiložil k sobě a sešpendlil (nažehlený pruh se podélně přehne a rouška se „vsune“ dovnitř), abych si manipulaci při šití zjednodušil. Pak už jen stačí pruhy látky prošít od jednoho konce přes roušku uprostřed až k druhému konci a máme hotovo.
Samozřejmě je možné použít místo šňůrek gumičky nebo na konci roušky udělat šev tak, aby bylo možné gumičku na okraji provléknout.
Na závěr jsem si nemohl odpustit „final touch“ a na roušky vygravíroval logo LUFREE…
Ačkoliv se to může zdát složité, je to docela jednoduché. Pokusil jsem se v rámci možností natočit videa, která snad některé detaily lépe přiblíží.
Řezání látky laserem
Žehlení látky pro šňůrky
Šití bavlněné roušky