LUFREE-logo široké

Bluetooth reproduktor pro včelaře

BT reproduktor - přední část
LUFREE-logo

Autor: Lubomír Friml

Odmala se věnuji elektrotechnice. Na střední škole jsem se začal zajímat také o výtvarné umění a na vysoké škole k tomu přibylo ještě amatérské divadlo. Aktuálně se věnuji výrobě rekvizit a kostýmů do divadla i filmů, výrobků ze dřeva, betonu a kůže. Vyrábím také výšivky a silikonové formy na míru.
Publikováno: 15. 03. 2021
Bluetooth reproduktor pro včelaře

Začátky s CNC frézou byly pořád spíš experimenty, ale i tak jsem chtěl vyrábět věci, které by měly (v případě že se povedou) smysl a další využití. Jedna z věcí kterou snad každý elektrotechnik minimálně jednou udělá je nějaký ten zesilovač nebo reprobedny. Rozhodl jsem se vyrobit jednoduchý bluetooth (BT) reproduktor. Jelikož mým cílem bylo zdokonalit se v modelování, přípravě podkladů a opracování na CNC fréze, všechny elektrotechnické komponenty jsem koupil již hotové. Žádná schémata zde nenajdete…

Volba materiálu

Když jsem vybíral vhodný materiál pro výrobu na CNC fréze obecně, nejvhodnější mi přišla spárovka v tloušťce 18 mm, kterou je možné pro větší objekty opracovat v jednotlivých vrstvách a dále slepovat do složitějších konstrukcí. Přesně podle tohoto principu vznikl i návrh tohoto reproduktoru. Zvolený způsob výroby umožňuje s obyčejnou CNC frézou vytvořit i objekty se složitější vnitřní strukturou bez speciálních frézovacích nástrojů.

Výběr elektroniky

I když se jedná spíš o takovou „hračku“, nechtěl jsem použít nejlevnější reproduktory, které se dají na AliExpressu najít. Vybíral jsem proto pečlivě, až volba padla na širokopásmové reproduktory AIYIMA. Mají dobré hodnocení, stejně jako jejich prodejce, a cena okolo 300 Kč je také přijatelná.

Při výběru BT modulu jsem hlavně chtěl, aby obsahoval vše na jedné desce a měl i potenciometr na regulaci hlasitosti. Vybral jsem proto od stejného prodejce modul s integrovaným 2*5W zesilovačem.

Konstrukce reproduktoru

Reproduktor se skládá ze čtyř vrstev smrkové spárovky, z nich tři jsou slepené a čtvrtou – zadní je možné od zbytku odšroubovat. Předposlední vrstva má vyfrézované kapsy pro čtvercové matky, které je do nich nutné před lepením vložit. Ideální je přímo zadní část k té předposlední přišroubovat, poté nalepit druhou a následně první vrstvu. Vše pak stačí na pár hodin stlačit sponkami a po zaschnutí lepidla zabrousit všechny strany. Bohužel u tohoto prvního reproduktoru nemám celý postup zdokumentovaný, ale určitě bude zřetelně vidět u nějakých dalších projektů.

Při tomto projektu mě také napadl slogan „Designed by bees, made by lufree.cz“, který jsem následně použil i při výrobě betonových svícnů pro Včelaříme!

Další příspěvky k přečtení

Světelná cedule „TAKE“

Světelná cedule „TAKE“

Další spolupráce s Patrikem Polákem začala obvyklým dotazem zda bych něco neuměl vyrobit... Tentokrát se jednalo o svítící nápis pro TAKE - production, který by v připravovaných podcastech svítil ve videích třeba uprostřed stolu. Každý nový projekt začíná...

Popelník na nahřívaný tabák

Popelník na nahřívaný tabák

Myslím, že většina lidí, která chodila na keramiku, kromě svícnu také jako jeden z prvních z výtvorů vyrobila nějaký ten popelník. S betonem je to docela podobné. Po úspěšném návrhu a realizaci svícnu pro Včelaříme! jsem začal přemýšlet nad...

Příslušenství z akátového dřeva

Příslušenství z akátového dřeva

Když jsem si začal být jistější v modelování a přípravě podkladů pro CNC frézu, bylo na čase pustit se do dlouho plánovaného projektu, totiž bluetooth (BT) reproduktorů k PC. Stejně jako u dříve vyrobeného BT reproduktoru jsem zvolil metodu výroby...